سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

کاپیساء باستان

 

 
 

مدیریت| ایمیل من

| خانه

پایین

?ن . کوهستانی

یکشنبه 86/11/7  ساعت 4:14 عصر

لس‌آنجلس تایمز: آمریکا متحدان خود را در افغانستان از دست می‌دهد

لس‌آنجلس تایمز نوشت: با قدرت نمائی روزافزون طالبان، جنگ افغانستان فرسایشی شده و آمریکا شاهد از دست دادن حمایت متحدان خود در این جنگ است.

پایگاه اینترنتی این روزنامه روز شنبه در گزارشی افزود: جنگ در افغانستان به گونه‌ای نامطلوب به نفع طالبان در حال پیشروی است، "ناتو" در این جنگ به دست و پا زدن افتاده و دولت "جورج بوش" رئیس جمهور آمریکا همه توجه خود را معطوف عراق کرده است.

لس آنجلس تایمز در ادامه این گزارش تحلیلی نوشت: "آمریکا که خیلی دیر متوجه قدرت گرفتن مجدد طالبان در جنگ شده است، در آینده ناگزیر خواهد بود با از دست دادن متحدان خود، به تنهایی این جنگ را اداره کند.

این کشور تلاش کرد با اعزام سه هزار و ? ????تفنگدار و موافقت با افزایش شمار نیروهای حاضر در ارتش ملی افغانستان از ? ???هزار به ? ???هزار تن، کفه ترازو را در جنگ به نفع خود بالا برد.

اما همه اقدامات برای ملزم کردن نیروهای بین‌المللی برای ماندن در افغانستان بی‌نتیجه ماند.

اغلب کشورهای عضو ناتو در واقع خواهان جنگیدن در افغانستان نیستند، چرا که در ابتدا تصور می‌کردند، برای ماموریت صلحبانی در افغانستان حضور دارند نه شرکت در یک "جنگ داغ".

آخرین حلقه از این کشورها، کاناداست که موج احساسات ضد جنگ در آن خطر سقوط دولت را در دل نهفته دارد.

متاثر از این فشارها بود که هیئتی متشکل از شخصیتهای بلندپایه این کشور به دولت پیشنهاد داده است که نیروهای کانادائی حاضر در افغانستان فقط در مناطق شمالی که از امنیت نسبتا بهتری برخوردار است، حضور یابند و صرفا به امر بازسازی و آموزش نظامیان ارتش افغانستان مبادرت ورزند.

این پیشنهاد حضور دستکم هزار نیروی جنگی از سایر کشورها نظیر آمریکا را در مناطق عاری از جنگ در جنوب افغانستان مطرح می‌کند.

این پیشنهاد قرار است، در اجلاس آتی ناتو در ماه آوریل در "بخارست" مطرح شود.

طرح پیشنهادی کانادا این نکته را تصریح می‌کند: مادامی که امنیت کار بازسازی افغانستان تامین نشود، نه تنها هیچ موفقتیی برای راه‌حل نظامی متصور نخواهد بود، بلکه باید منتظر یک شکست فاجعه‌آمیز هم باشیم .

طالبان با در پیش گرفتن سیاست هدف قرار دادن نیروهای امدادی، مسئولان مدارس و همه مسئولانی که با دولت "حامد کرزی" همکاری می‌کنند و کاربرد تاکتیک عملیات انتحاری، به موفقیتی غیرقابل تصور در جنگ نائل آمده است.

موید این امر این است که کرزی هفته گذشته در پارلمان افغانستان اعلام کرد: سال گذشته میلادی ? ???درصد یعنی بالغ بر ? ????هزار نفر بر تعداد کودکانی که از رفتن به مدسه بازمانده‌اند، افزوده شده است .

شمار بمبهائی که ناتو بر سر مردم (بی دفاع) افغانستان ریخته از ? ???خوشه در سال ? ?????به سه هزار و ? ????در سال ? ?????افزایش یافته است.

این آمار موید این واقعیت است که فشار طالبان ظرف این سالها شدت بیشتری یافته به نحوی که نیروهای بیگانه را وادار کرده برای پیروزی در جنگ، شهروندان غیرنظامی را هم هدف قرار دهند.

از یک سو واشنگتن به متحدانش التماس می‌کند، برای جنگیدن در افغانستان باقی بمانند از سوئی دیگر موج احساسات ضد جنگ در اروپا رو به فزونی است.

بنابراین برای آمریکا چاره‌ای جز این نمی‌ماند که رفته رفته خود به تنهائی جنگ را در افغانستان اداره کند .

در عوض واشنگتن باید تلاشهایش را برای ملزم کردن شرکای خود برای مبارزه با مواد مخدر، توسعه اقتصادی، سیاسی و زیربنائی شدت بخشد.

شاید پیشبرد توسعه در افغانستان نظیر بهبود وضعیت و امنیت جاده‌ها، آبیاری مزارع، بازارها، کمکهای بخش کشاورزی و بهبود اوضاع امنیتی و یک اقدام بشردوستانه بتواند هم نویدبخش صلح و ثبات پایدار در افغانستان باشد و هم اعضاء ناتو را دوباره با یکدیگر متحد کند."


نظر شما( )

لیست کل یادداشت های این وبلاگ

لس‌آنجلس تایمز: آمریکا متحدان خود را در افغانستان از دست می‌دهد
درافغانستان دموکراسی مسئوول نا بسامانیها است یا برداشت ازآن ؟
+ ماهیئت آزادی اندیشه ، و برجستگی آن بر روان جامعه

بالا

  [ خانه| مدیریت| ایمیل من| پارسی بلاگ| شناسنامه ]

بازدید

2792

بازدید امروز

0

بازدید دیروز

0


 RSS 


 درباره خودم


 لوگوی وبلاگ

کاپیساء باستان

 اوقات شرعی

 فهرست موضوعی یادداشت ها

 لینک دوستان


اشتراک